BAZA WIEDZY

CZYM JEST ZAPALENIE DZIĄSEŁ ?


 
Zapalenie dziąseł jest bardzo częstym zjawiskiem, które występuje w różnych postaciach – od najłagodniejszej do najpoważniejszej, mogącej nawet spowodować utratę zębów.

PRZYCZYNY

Zapalenie jest najbardziej powierzchowną i najczęściej występującą formą, która powodowana jest przez szczególnie agresywne pokarmy, złą higienę jamy ustnej lub nieprawidłowe techniki mechanicznej higieny jamy ustnej. Wraz z nagromadzeniem się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, a tym samym większą proliferacją bakterii z biegiem czasu ten stan zapalny może pogorszyć się do trwałego stanu zapalnego, który wpływa na tkanki miękkie. Brak interwencji specjalisty przyspiesza tworzenie się płytki bakteryjnej nawet poniżej linii dziąseł, powodując poważne zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, które również wpływa na tkanki podporowe zęba, kości i wiązadła przyzębia. Ta patologia powoduje postępujące powstawanie kieszonek przyzębnych i w konsekwencji oderwanie się dziąseł od zęba, uszkadzając nieodwracalnie przyzębie (układ dziąsło – kość – wiązadło) z utratą zęba.


ŚRODKI ZARADCZE

Właściwa i staranna higiena jamy ustnej zapobiega powstawania zapalenia dziąseł i jego pogorszeniu, nawet w przypadku stanu zapalnego, który już istnieje, z całą pewnością jest pierwszym ze środków zaradczych. Poprzez higienę jamy ustnej rozumiemy połączenie codziennych i okresowych praktyk czyszczenia takich jak:


  • szczotkowanie szczoteczkami z miękkiego i gęstego włosia
  • używanie nici dentystycznej
  • używanie odpowiednio dobranej szczoteczki międzyzębowej, która dokładnie usunie resztki jedzenia oraz zalegającą płytką z przestrzeni międzyzębowych
  • stosowanie odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej ( bez SLS, bez alkoholu)
  • okresowa kontrola w gabinecie stomatologicznym

W przypadku poważnych stanów zapalnych wskazane jest leczenie produktami zawierającymi chlorheksydynę bez alkoholu (płyn do płukania jamy ustnej, pasta do zębów, żel do miejscowego stosowania). Zapalenia dziąseł są często bezbolesne, co niestety spowalnia reakcję leczenia. Dlatego ważna jest konsultacja ze stomatologiem lub higienistką, którzy pomogą wykryć wczesny stan zapalny. Na koniec należy pamiętać, że zbilansowana dieta, eliminacja palenia papierosów i spożywania alkoholu w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymania zdrowia zębów i dziąseł oraz zmniejsza ryzyko występowania zapalenia dziąseł.


Idealne produkty przy leczeniu stanów zapalnych:


  • zawierające chlorheksydynę
  • bez alkoholu
  • bez przebarwień (z bezpiecznym systemem ADS)

  •  

Znajdź nas w mediach społecznościowych

Facebook

You Tube

Instagram