BAZA WIEDZY

Współczesna stomatologia a konsekwencje remineralizacji

Niedawny przegląd Remineralisation of Tooth Enamel opublikowany w czasopiśmie Journal of Dental Research stwierdza, że celem współczesnej stomatologii jest nieinwazyjne zwalczanie nie-kawitacyjnych zmian próchniczych poprzez remineralizację, aby zapobiec postępowi choroby i poprawić estetykę, siłę i funkcja.

W latach 70. Jens Andreasen zaczął badać procesy biologiczne, które rządzą fazami naprawczymi, które następują po traumie. Wyjaśnił, że nawet złamane zęby mają duże szanse na naprawę przez długi czas.

Zarówno zęby mleczne, jak i stałe składają się głównie z dwóch wysoce zmineralizowanych tkanek: szkliwa i zębiny. Podstawowym składnikiem zębiny, szkliwa i cementu jest sól nieorganiczna ułożona w sześciokątne kryształy zwane hydroksyapatytem. Od pierwszego etapu erupcji szkliwo i tkanki zębowe są codziennie agresywne przez środki takie jak płytka bakteryjna, żywność, substancje kwaśne, żucie i niewłaściwe praktyki higieny jamy ustnej. Pojedyncze lub połączone działanie tych agresywnych czynników, jeśli jest wystarczająco długotrwałe, może prowadzić do utraty substancji mineralnych z powierzchni, a w konsekwencji osłabienia struktury zębów i zmniejszenia zdolności żucia. Naturalny hydroksyapatyt bez dodatku minerałów nie ma żadnej szczególnej zdolności do remineralizacji.

Remineralizacja jest naturalnym procesem w środowisku jamy ustnej, jednak jest ograniczona ze względu na wiele okoliczności. Obecnie istnieje wiele produktów na rynku, które używają terminu „remineralizacja”, a remineralizacja oznacza, że składniki mineralne zębów, głównie jony wapnia i fosforanu, mogą być pozyskiwane w celu pobudzenia osadzania się jonów w pustych przestrzeniach demineralizowanego szkliwa, substancje, które mogą określać tę „biomimetyczną” właściwość, muszą być w stanie znacząco oddziaływać na powierzchnie zębów, nawet jeśli są przenoszone za pomocą prostej pasty do zębów lub płynu do płukania jamy ustnej.

Curasept Biosmalto pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej - dla dzieci i dorosłych - zawierają mieszaninę 2 różnych hydroksyapatytów, które umożliwiają rozwój biomimetycznych właściwości niezbędnych do skutecznej remineralizacji: hydroksyapatytu podstawionego magnezem, strontem i węglanem sprzężonego z chitozanem zwanego bioaktywnym kompleksem i Fluorohydroksyapatyt. Naturalny hydroksyapatyt jest bardzo stabilnym minerałem i nawet w kontakcie z uszkodzonymi obszarami zęba nie jest w stanie uwolnić aktywnych jonów. Produkty zawierające tylko ten rodzaj hydroksyapatytu nie są bardzo skuteczne w remineralizacji, chociaż mogą nadal żądać właściwości odczulających. Z drugiej strony zastąpienie Magnezem, Strontem i Węglanem czyni Curasept Biosmalto hydroksyapatytem bardzo reaktywnym, zdolnym do szybkiego uwalniania bioaktywnych pierwiastków, które prowadzą do prawdziwej remineralizacji, wykorzystując normalne procesy biologiczne. Ponadto obecność fluoru pomaga: stworzyć zmineralizowaną powierzchnię, która jest bardziej odporna na ataki kwasów, aby lepiej chronić przed erozją, ścieraniem i uszkodzeniami podczas szczotkowania. Preparat został dodatkowo wzbogacony w sole strontu, aby szybko zmniejszyć ból w przypadku wrażliwości zębiny.

U osób szczególnie predysponowanych do silnej demineralizacji (cierpiących na zespół Sjogrena, cukrzycę, chemio / radioterapię, suchość w ustach), noszących aparaty ortodontyczne, białe plamy lub z częstą próchnicą zaleca się stosowanie Curasept Biosmalto Mousse jako środka do udaru. Oparty jest na amorficznym fosforanie wapnia (ACP) wzbogaconym węglanem i fluorem, zewnętrznie funkcjonalizowanym cytrynianem. W kontakcie ze śliną kompleks rozpuszcza się natychmiast, szybko realizując substancje czynne. W ten sposób duża ilość wapnia, fosforanu i fluoru jest uwalniana bezpośrednio na powierzchnię zębów i w pobliżu zdemineralizowanych zmian, podczas gdy cytrynian ułatwia penetrację jonów wewnątrz zęba. Rezultatem jest szybkie i intensywne działanie remineralizujące. Curasept Biosmalto Mousse jest również polecany dla dzieci. Aby zagwarantować prawidłowy proces remineralizacji, Curasept Biosmalto Mousse powinien być powiązany z linią pasty do zębów Curasept Biosmalto, dobraną do wieku pacjenta.

Znajdź nas w mediach społecznościowych

Facebook

You Tube

Instagram