Zdrowe zęby przez całe życie - cz. 1: szczoteczki

Szczuje się, że aż 90% pacjentów stomatologicznych myje zęby nieprawidłowo. Zbyt twarde szczoteczki, bardzo krótki czas szczotkowania i zła technika – to trzy najczęściej powtarzane błędy, przez które w gabinetach stomatologicznych nie brakuje osób cierpiących na próchnicę lub zapalenie przyzębia. Prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromną moc – może uchronić nas utraty zębów. Niestety, większość z nas nie wierzy w to, że zwykłe szczotkowanie może ograniczyć wizyty u dentysty do rutynowych kontroli i uchronić nas przed wstawieniem implantów. Przekonaj się, że warto raz na zawsze zerwać ze złymi nawykami i wreszcie nauczyć się prawidłowo myć zęby.

Większość z nas uważa utratę zębów za coś nieuchronnego, coś, na co nie mamy wpływu. Prawda jest inna – utrata zębów nie jest konsekwencją wieku, lecz sposobu, w jaki traktujemy zęby przez całe życie. Właściwa, czyli odpowiedzialna higiena jamy ustnej pozwala się cieszyć zdrowym uśmiechem przez całe życie.
Podstawowym zadaniem szczoteczki do zębów jest usunięcie miękkiej płytki bakteryjnej, czyli nalotu, który odczuwamy językiem już jakiś czas po spożyciu posiłku. Szczotkowaniem rozbijamy strukturę płytki, która pozostawiona na dłuższy czas, staje się przyczyną próchnicy i zapaleń przyzębia. Jak sprawdzić, czy zęby są już czyste? Wystarczy przesunąć językiem po ich powierzchni – jeśli czujemy, że są gładkie, znaczy to, że egzamin z mycia zębów zdaliśmy na piątkę, jeśli gdzieniegdzie czujemy, że są szorstkie – trzeba powtórzyć szczotkowanie i tym razem postarać się bardziej.

Szczoteczka – miękka i z małą główką

szczoteczki 4Wiele osób uważa, że im większa, twardsza i wyposażona w grubsze włosie szczoteczka, tym skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej. W praktyce, szczoteczka o zbyt dużej główce nie potrafi dostosować się do anatomii łuku zębowego, przez co nawet długie i z pozoru dokładne szczotkowanie pozostawia płytkę nazębną w niedostępnych dla takiej szczoteczki miejscach. Z kolei, zbyt twarda szczoteczka w duecie z mocnym naciskiem to nie przepis na zdrowy i piękny uśmiech, ale na krwawienie z dziąseł, recesję oraz ubytki klinowe. Wbrew pozorom, najlepiej w walce o zdrowy i piękny uśmiech, radzi sobie miękka szczoteczka o cienkim i delikatnym włosiu. Pierwszym krokiem, na tropie szczoteczki idealnej, jest odrzucenie tych z kategorii „hard”, ale także często polecanych szczoteczek „medium”, czyli tych o średniej twardości, które w rzeczywistości są zbyt twarde i najczęściej posiadają ostre, niebezpieczne dla zębów oraz przyzębia, nylonowe włosie.
Szczególnie ostrożnie należy podejść do zakupu szczoteczki dla dzieci. Często kupujemy je, bo dziecku podoba się rączka w kształcie bohatera z kreskówki. Oceńmy, czy szczoteczka, która potrafi grać, mówić lub świecić w ciemności, ma także potrzebne „kwalifikacje”, by dotykać wrażliwych ząbków i dziąseł naszych pociech.
Podsumowując, szukając szczoteczki idealnej – dla dziecka, ale także dla siebie – należy zwracać uwagę na powierzchnię czyszczącą szczoteczki. Włosie szczoteczki, powinno być miękkie, a główka mała – tak, by móc dotrzeć wszędzie. Polecane są także tzw. szczoteczki jednopęczkowe, które w delikatny sposób czyszczą linię dziąsła, docierając do trzonowców.

Mycie zębów – technika ważniejsza niż czas

szczoteczki 3Jesteśmy różni i mamy różną sprawność ruchową ręki, dlatego nie możemy powiedzieć, że po 3 minutach mycia, wszyscy będziemy mieć równie czyste zęby. Tak naprawdę efektywność mycia zębów zależy przede wszystkim od techniki i wykorzystywanego narzędzia, a w najmniejszym stopniu od czasu. Tylko dotarcie do każdej powierzchni zęba i dokładnie oczyszczenie go z płytki nazębnej może uchronić nas od próchnicy i chorób przyzębia. Nagroda za prawidłową higienę jamy ustnej jest warta naszych starań, a stanowi ją możliwość zachowania zdrowych zębów przez całe życie.
Innowacja w dziedzinie miękkich szczoteczek do zębów
Szwajcarska szczoteczka CURAPROX CS 5460 ultra soft stanowi perfekcyjne narzędzie do właściwej, domowej higieny jamy ustnej. Pokochają ją zarówno osoby cieniące delikatność w pielęgnacji zębów i dziąseł, jak i Ci, którzy na pierwszym miejscu stawiają skuteczność.

szczoteczki 2Na główce tej szczoteczki umieszczono 5460 ultracienkich (0,1 mm), ciasno ułożonych włosków. Tak duża, niespotykana w tradycyjnych szczoteczkach, ilość włókien zapewnia doskonałe i gruntowne usunięcie płytki bakteryjnej. Wyjątkowo delikatne włókna wykonane zostały z tworzywa CUREN, które nie robi się sztywne pod wpływem wilgoci, dzięki czemu zachowuje swą naturalną delikatność i miękkość.
Dzięki kompaktowej główce, szczoteczka z łatwością dociera do trudnodostępnych powierzchni, takich jak wewnętrzna strona przednich zębów. Wyróżnia ją także ośmiokątny kształt rączki, ułatwiający stosowanie pod kątem 45 st., które umożliwia delikatne i skuteczne usuwanie płytki bakteryjnej nawet z krawędzi dziąseł.

Jak prawidłowo czyścić zęby szczoteczką CS 5460?

  1. Szczoteczkę należy trzymać ukośnie do dziąseł. Połowa włosia szczoteczki powinna opierać się na dziąśle, połowa na powierzchni zębów.
  2. Przesuwać szczoteczkę w kierunku zębów trzonowych delikatnymi, okrężnymi ruchami, nie stosując dużego nacisku.
  3. Po dokładnym umyciu połowy górnego łuku zębowego (od siekaczy do zębów trzonowych), należy przystąpić do czyszczenia drugiej strony górnych zębów.
  4. Taka sama zasada obowiązuje przy myciu wewnętrznej strony górnego łuku, a także dolnej, zewnętrznej strony łuku.
  5. Po dokładnym wyczyszczeniu zewnętrznej części zębów szczęki dolnej, przystępujemy do czyszczenia wewnętrznej strony.
  6. Kompaktowa główka szczoteczki CS 5460 jest szczególnie praktyczna w pionowym czyszczeniu trudnodostępnych miejsc.
  7. Zalety szczoteczki CS 5460 są odczuwalne przy czyszczeniu tylnych powierzchni zębów trzonowych.
  8. Kompaktowa główka pozwala dokładnie czyścić zęby nawet w przypadku wąskiej szczęki.
  9. Na koniec należy czyścić powierzchnie żujące. Jest to szczególnie ważne u dzieci.