Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ząbkowaniu

Płacz, nerwowość, a nawet gorączka - każdy rodzic wie, że towarzyszą one trudnemu okresowi ząbkowania. Pojawienie się wszystkich 20 zębów mlecznych zajmuje zwykle okres od 6. do 30. miesiąca życia dziecka. Jak przetrwać ten ciężki czas i podejść do niego mądrze i odpowiedzialnie?

Ząbkowanie to sprawa tak indywidualna, że nie należy się zbytnio przejmować, gdy ząbki wyrzynają się nie do końca zgodnie z terminami zakładanymi w przybliżeniu przez stomatologów dziecięcych. Zazwyczaj ciężki czas pojawiania się pierwszych ząbków zaczyna się pomiędzy 6. a 9. miesiącem życia, ale każde dziecko ząbkuje trochę inaczej - niektórym maluchom pierwsze siekacze pojawiają się nawet przed osiągnięciem pół roczku, a są też dzieci, które kończąc 2,5 lata jeszcze nie „skompletowały” całego mlecznego uzębienia. Choć długość okresu wyrzynania ząbków bywa różna, kolejność ich pojawiania się jest niemal zawsze taka sama.

Ząbek za ząbkiem

gryzak 1 smallNajczęściej jako pierwsze wyrzynają się jedynki, czyli siekacze pierwsze - najpierw w żuchwie (6. miesiąc życia dziecka), a następnie w szczęce (6. - 8. miesiąc). Dolne i górne dwójki (siekacze drugie) wyrastają mniej więcej w 9. miesiącu życia. Kolejne są trójki, czyli kły, które uwidaczniają się zwykle między 16. a 20. miesiącem życia. Potem czas na trzonowce pierwsze, czyli czwórki (12. - 16. miesiąc). Piątki, czyli trzonowce drugie dziecko osiąga najpóźniej, bo w wieku 2,5 lat (między 20. a 30. miesiącem).

Lek na całe zło

gryzak 2 smallZąbkowanie to bardzo trudny okres zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Dyskomfort odczuwany w trakcie wyrzynania ząbków zmusza wiele dzieci do płaczu i okazywania nerwowości. Kiedy do bólu i zwiększonego wydzielania śliny dojedzie jeszcze zapalenie dziąseł i temperatura, wszyscy domownicy dwoją się i troją, by choć trochę ulżyć w cierpieniach maluszkowi. Całkowite wyeliminowanie tych okrutnych objawów, które „torturują” nasze dziecko jest niemal niemożliwe. Na szczęście istnieje świetny sposób na uśmierzenie bólu podczas ząbkowania - jest nim gryzaczek CURAkid. Wystarczy na kilka minut umieścić go w lodówce, a następnie dać do zabawy dziecku, które gryząc ten pomysłowy i przydatny przedmiot, szybko odczuwa wyraźną ulgę. CURAkid chłodzi podrażnione dziąsła dziecka. Dzięki takiej zabawce dziecko mniej cierpi i nie płacze. Gryzienie nie tylko odwraca jego uwagę i łagodzi ból, ale także sprzyja rozwojowi szczęki i zębów.


gryzak 3 smallGryzak CURAkid nie zawiera sztucznych i szkodliwych dodatków i barwników, w żaden sposób nie zagraża bezpieczeństwu dziecka, jest łatwy w pielęgnacji i z powodzeniem zastępuje maści i inne lekarstwa przeciwbólowe. Jest niezastąpiony - rodzic, który raz podał go swojemu maluszkowi, nie rozstanie się z nim aż do zakończenia okresu ząbkowania. Spokój i uśmiech na twarzy pociechy są na wyciągnięcie ręki - wystarczy sięgnąć po CURAkid.